0

Blog

Intolerancia laktózy vs. alergia na mlieko: Všetko, čo potrebujete vedieť

Intolerancia laktózy vs. alergia na mlieko: Všetko, čo potrebujete vedieť

Mlieko je neoddeliteľnou súčasťou nášho života už od narodenia. Napriek tomu môže konzumácia kravského mlieka spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Medzi najčastejšie vyskytujúce sa diagnózy v spojení s konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov patrí: alergia na bielkoviny kravského mlieka a intolerancia laktózy. Hoci sa obe ochorenia často zvyknú zamieňať kvôli podobnostiam pri ich prejavoch, vznik aj príčiny sú radikálne odlišné. Až 65 – 70 % ľudí na celom svete trpí intoleranciou laktózy.

Mlieko, jeho zložky a sprevádzajúce nežiaduce symptómy

Intolerancia laktózy alebo alergia na bielkoviny kravského mlieka sa u ľudí prejavuje čoraz častejšie, hoci si mnohí symptómy nezlúčia práve s intoleranciou alebo alergiou. Prítomnosť niektorého zo spomenutých problémov netreba brať v žiadnom prípade na ľahkú váhu a odporúča sa si časté príznaky zaznamenať.

Najčastejšie sprevádzané symptómy sú najmä:

 • bolesť brucha
 • nevoľnosť
 • plynatosť
 • hnačka
 • bolesť svalov a kĺbov
 • bolesť hlavy
 • únava - vzniká v dôsledku prítomnosti opiátov, ktoré sa nachádzajú v kravskom mlieku a ľudský organizmus potrebuje vynaložiť viac energie na jeho spracovanie
 • akné a ekzém
 • mozgová hmla - symptóm, ktorý spôsobuje problémy s pamäťou, neschopnosťou sústrediť sa a narúša mentálnu rovnováhu; príčinou môže byť nadmerná konzumácia kravského mlieka – vysoký obsah kazeínu, ktorý môže vyvolávať falošný pocit spokojnosti
 • rezistencia na niektoré antibiotiká - v dôsledku antibiotík, ktoré sú podávané kravám – zdanlivo bezpečné podávanie antibiotík kravám má dopad na konečného užívateľa mlieka; po vypití mlieka sa môžu do vášho organizmu dostať už odolné baktérie, ktoré oslabujú účinok liekov, ktoré užívate

Mlieko vs kazeín

Z čoho sa mlieko skladá?

Mlieko je zložené z vody, mliečneho tuku, mliečnych bielkovín, laktózy a rôznych stopových prvkov. V mlieku sa nachádza celý rad dôležitých minerálnych látok, esenciálne aminokyseliny, vitamíny a mnohé stopové prvky nevyhnutné pre výživu a správny vývoj ľudského organizmu. Po obsahovej stránke by 1 liter mlieka mal obsahovať 30 g mliečneho tuku, 10,3 g kazeínu a 47 g laktózy.

Medzi hlavné bielkovinové zložky mlieka patrí kazeín a srvátka.

Kazeín je hlavnou mliečnou bielkovinou, ktorá tvorí pevnú časť, tzv. tvaroh. Keďže kazeín tvoria hlavne pevné častice, tak aj jeho trávenie trvá dlhšiu dobu (predpokladá sa až 8 hodín) a jednotlivé zložky uvoľňuje postupne. Bielkoviny sa skladajú z množstva aminokyselín, ktoré sú esenciálne (nedokáže si ich organizmus sám vyprodukovať). Kazeín sa skladá z L-tyrozínu, kyseliny L-glutámovej, L-izoleucínu a L-valínu.

Srvátka je tekutou bielkovinovou zložkou mlieka a tvorí alfa-laktalbumíny a beta-laktoglobulíny. Vďaka tomu, že sa jedná o tekutú zložku, ľahšie sa trávi a absorpcia jednotlivých zložiek trvá 1 – 3 hodiny. Srvátka sa skladá z L-leucínu, L- izoleucínu a L-valínu.

Enzýmy napomáhajúce tráveniu mliečnych bielkovín

Enzýmy, ktoré sa podieľajú na trávení bielkovín:

 • pepsín – produkuje sa v žalúdku a je súčasťou žalúdočnej šťavy, hydrolyzuje väzby bielkovín a rozkladá ich na menšie peptidy,
 • trypsín a chymotrypsín – súčasť pankreatickej šťavy, štiepi nenatrávené bielkoviny alebo natrávené polypeptidy na menšie peptidy,
 • karboxypeptidáza A,B –  súčasť pankreatickej šťavy, štiepi bielkoviny už na samostatné aminokyseliny,
 • enteropeptidáza – produkuje sa v tenkom čreve, slúži na rozštiepenie peptidov,
 • papaín – izolovaný z papáje, štiepi bielkoviny na oligopeptidy a aminokyseliny,
 • bromelaín – izolovaný z ananásu, štiepi bielkoviny a zmierňuje priebeh zápalovej reakcie, účinný v prevencii proti trombóze a iných ochoreniach.

Pokiaľ aj vás trápi laktózová intolerancia, v našej ponuke nájdete tráviace enzýmy, ktoré obsahujú enzým laktázu získanú z húb Aspergillus niger, ktorý vám pomôže pri trávení mlieka a mliečnych výrobkov. Zloženie týchto tráviacich enzýmov je jedinečné, pretože obsahujú aj zmes enzýmov, ktoré pomáhajú tráviť lepok, a tým znížiť problémy spojené s celiakiou či s intoleranciou na lepok. V zložení nájdete aj enzýmy prospešné pri trávení strukovín a sacharidov.

Laktózová intolerancia

Materské mlieko obsahuje vysoký obsah laktózy na rozdiel od kravského mlieka. Kravské mlieko obsahuje väčší objem bielkovín a menej laktózy. U dojčiat sa produkuje enzým laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor (laktózu) a uľahčuje jej trávenie. Tvorba laktázy, ale vekom klesá a u niektorých ľudí sa stane až nestráviteľnou zložkou potravy – takýto stav ľudského organizmu sa nazýva laktózová intolerancia. Z toho vyplýva, že sa nejedná o alergickú reakciu organizmu, ale reakcia na prítomnosť laktózy je spojená s vývinom organizmu. Jedná sa teda hlavne o získané ochorenie, ktoré vzniká tiež aj v dôsledku chybných diét, poškodením črevnej mikroflóry alebo pri iných ochoreniach tráviaceho traktu, ako sú zápalové procesy a neliečená intolerancia lepku (celiakia).

Intolerancia laktózy môže mať tiež aj 2 formy: trvalá a prechodná. Prechodná forma je v dôsledku narušenia črevnej mikroflóry, ktorá trvá približne 1-3 týždne, pokým sa črevá zregenerujú a zahoja. Po tejto dobe sa obnoví aj funkcia štiepenia laktózy a produkcia enzýmu laktáza.

Intolerancia laktózy, mlieko a deti

 

Laktóza

Laktóza je mliečny cukor, ktorý nájdete hlavne v mlieku a v menších množstvách aj v mliečnych výrobkoch. Zložená je z glukózy a galaktózy, po rozložení laktózy obe zložky majú svoju nezastupiteľnú úlohu v ľudskom organizme:

 • Glukóza je veľmi dôležitou zložkou krvi a zdroj energie pre mozog.
 • Galaktóza sa podieľa na formovaní nervových tkanív, ovplyvňuje peristaltiku čriev a vstrebávanie vápnika. Pokiaľ nedôjde k rozkladu laktózy, presúva sa tráviacim traktom a je potravou pre črevný mikrobióm. V dôsledku toho vzniká zvýšená plynnatosť, nadúvanie, hnačky a pod., avšak môže dôjsť aj k premnoženiu symbiotických baktérií v našom čreve a vyvolať iné zdravotné komplikácie. 

V mliečnych výrobkoch je nižšia hladina laktózy z dôvodu biochemického procesu spracovania mlieka – fermentáciou mlieka dochádza k premene laktózy na kyselinu mliečnu  pôsobením mliečnych baktérií a pri fermentácii dochádza k rozkladu laktózy na glukózu a galaktózu.

Enzým laktáza

Enzým laktáza štiepi laktózu na jednoduché sacharidy – glukózu a galaktózu. V ľudskom tele je produkovaná v tenkom čreve prostredníctvom črevných klkov. Komerčná výroba laktázy pre ľudí s laktózovou intoleranciou je z kvasníc (napr. Kluyveromyces fragilis) a húb (napr. Aspergillus niger).

Takto vyprodukovaná laktáza sa využíva na znižovanie množstva laktózy v mlieku a mliečnych výrobkoch, aby boli ľahšie stráviteľné pre konečného spotrebiteľa. Tiež môžeme nájsť takto vytvorený enzým aj v tráviacich enzýmoch (preklik na TerraZyme), ktoré uľahčujú trávenie laktózy a znižujú tak prejavy symptómov.

Ako sa prejavuje alergia na bielkoviny kravského mlieka?

Medzi problémy so stráviteľnosťou mlieka sa radí aj alergia na mliečnu bielkovinu kazeín a bielkoviny tekutej srvátky (alfa-laktalbumín, beta-laktoglobulín). V tomto prípade je znemožnená akákoľvek konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov (týka sa to aj kozieho, byvolieho, ovčieho, ťavieho a iných).

Alergia sa prejavuje hlavne u detí do 3 rokov a až u dvoch detí z troch majú postihnutý tráviaci trakt. U 85 % detí táto alergia vymizne do 3. roku života, avšak je stále riziko pre vznik inej alergie. Počas vývoja organizmu môže dôjsť k výskytu alergie na kazeín i v dospelosti, kedy sa zvykne spájať s rozvojom astmy a rôznych iných alergií.

Rozdiel medzi laktózovou intoleranciou a alergiou na bielkoviny kravského mlieka

Rozdiel medzi laktózovou intoleranciou a alergiou na bielkoviny kravského mlieka je v odpovedi imunitného systému. Alergia na bielkoviny kravského mlieka je sprevádzaná imunologickou odpoveďou, a to hlavne zápalom. Táto reakcia je sprostredkovaná imunoglobulínom E  - špecifické protilátky a organizmus začne produkovať histamín a iné chemické látky, ktoré sa prejavujú alergických reakciami. Medzi prejavy patrí:

 • plynatosť
 • nádcha
 • opuch
 • svrbenie
 • bolesť brucha
 • hnačka
 • afty

přihlaste se nyní k odběru newsletteru

Ještě nemáte účet? Zaregistrujte se!

Přihlášení do účtu