Majte sa na pozore aj pri menej známych druhoch potravinovej intolerancie
Reakcie potravinovej intolerancie na potraviny a nápoje sa u každého človeka líšia. Potravina, ktorá sa u jedného človeka značne prejaví prostredníctvom nepríjemných príznakov sa u druhého človeka nemusí prejaviť vôbec.
Čoraz častejšie sa hovorí o histamínovej, laktózovej intolerancii či intolerancii na lepok. Poznáte však aj iné druhy potravinovej intolerancie?
Fruktózová intolerancia, ako aj chemické a farmakologické reakcie sú menej známymi druhmi potravinovej intolerancie, no majú tendenciu sa prejavovať čím ďalej, tým viac vzhľadom na množstvo aditív a prísad v potravinách.
Fruktózová intolerancia
Fruktózová intolerancia má podobnú povahu ako laktózová intolerancia. Vyskytuje sa v prípadoch, keď tráviaci systém tela správne neabsorbuje fruktózu.
Symptómy sa môžu u každého človeka meniť. Podobne ako pri laktózovej intolerancii sú príznaky fruktózovej intolerancie oslabujúce, vrátane bolesti brucha, hnačky a plynatosti.
Treba však poznamenať, že príčinou intolerancie na fruktózu nie je dôsledkom nedostatku enzýmu. Fruktózová intolerancie je skôr spojená s nerovnováhou v črevnej flóre, ako aj nedostatkom nosičov v čreve, ktoré bránia absorpcii.
Prírodné a umelé aditíva, ktoré sa používajú na ochutenie a konzervovanie potravín, ako je benzoát sodný, siričitany (konzervačné látky nachádzajúce sa v sušenom ovocí a zelenine) a glutamát monosodný, môžu tiež spôsobiť rôzne príznaky. Po konzumácii potravín s určitými aditívami sa môžu prejavovať nasledovné symptómy:
- Astma
- Žihľavka
- Závrat
- Potenie
- Nevoľnosť
- Zvracanie
- Hnačka
Potravinová intolerancia = chemické a farmakologické reakcie
Ďalšie potravinové intolerancie, ktoré spadajú do kategórie nesprostredkovanej imunitou, zahŕňajú chemické alebo farmakologické reakcie. Zistilo sa, že vazoaktívne amíny, ako je histamín (pozri histamínová intolerancia, DAO), tyramín a fenyletylamín nachádzajúci sa v čokoláde, prispievajú u niektorých jedincov k symptómom ako je migréna.
Citlivosť na salicyláty
Citlivosť na salicyláty je ďalšou farmakologickou reakciou, pri ktorej sa odhaduje, že postihuje až 5 % dospelých. Táto reakcia môže spôsobiť rôzne príznaky vrátane bolesti žalúdka, tinitu, únavy, sínusitídy a podobne. Salicyláty sú prirodzene prítomné v ovocí, zelenine, bylinkách, koreninách a koreniach, orechoch a semenách.
Aspirínová intolerancia
Aspirín (salicylát sodný) je dobre známe nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré môže zosilniť niektoré akútne alergie a spôsobiť nepriaznivé imunologické reakcie. O týchto reakciách sa zistilo, že sú z povahy imunologické. Spoločne sú označované ako aspirínová intolerancia. Symptómy aspirínovej intolerancie sa môžu prejaviť ako:
- Migréna/bolesť hlavy
- Nevoľnosť
- Žihľavka, vyrážky
- Začervenanie tváre alebo očí
- Opuchnutie úst alebo hrdla
- Dýchavičnosť
Vďaka identifikácii problémových potravín alebo prísad v potravinách môžete pomerne rýchlo konať v prospech svojho zdravia. Dôležité je odstránenie týchto potravín v jedálničku alebo náhrada liečiv spôsobujúcich zdravotné ťažkosti. Hoci potravinová intolerancia neohrozuje život ako potravinová alergia, je nevyhnutné pristupovať k samotnej intolerancii veľmi starostlivo.
Ak si neviete poradiť sami, poraďte sa so svojím lekárom alebo stravovacím poradcom. Máte otázky k potravinovej intolerancii alebo by ste sa chceli dozvedieť viac aj o ďalších druhoch potravinovej intolerancie? Neváhajte nás kontaktovať a napísať nám.