COVID-19: Ako sa chrániť pred koronavírusom?

COVID-19: Ako sa chrániť pred koronavírusom?

Vo svete sa počas posledných 4 mesiacov rapídne rozšírilo vírusové ochorenie, ktoré je spôsobené novým typom vírusu SARS-CoV-2. Momentálne sme všetci svedkami globálnej pandémie, hoci od samotného vypuknutia vírusu COVID-19 v Číne prešla od decembra 2019 pomerne krátka doba.

Tento vírus sa radí do veľkej skupiny koronavírusov, ktoré sa vyskytujú, tak ako u ľudí, tak aj u rôznych druhov zvierat. Doposiaľ najznámejším ľudským koronavírusom bol SARS-CoV, ktorý spôsoboval závažný akútny respiračný syndróm – ochorenie, ktoré je známe pod názvom SARS.

Najznámejší ľudský koronavírus SARS

Ochorenie SARS sa vo svete vyskytlo počas zimy v rokoch 2002 -2003. Jeho príznakmi bola vysoká teplota, suchý kašeľ, dýchavičnosť, bolesti hlavy a svalov. Rovnako ako aktuálne ochorenie COVID-19, tak aj SARS sa na človeka preniesol prostredníctvom zvieraťa. Pôvodcom ochorenia SARS sú cibetky, ktoré sa v Číne považujú za delikatesu. Medzi rokmi 2002-2003 sa SARS-om nakazilo približne 8098 ľudí a úmrtnosť naň bola približne 9 %.

Vírus SARS-CoV-2 doposiaľ ohrozoval hlavne zvieratá (najmä netopiere), preto sa predpokladá prenos tohto typu vírusu na človeka z konzumácie netopierov v Číne. Následný prenos z človeka na človeka úrýchlil výskyt vírusu aj v iných krajinách po celom svete.

SARS-CoV-2 spôsobuje ochorenie respiračné systému, ktoré sa označuje ako COVID-19. Prvýkrát bolo toto ochorenie identifikované v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan v provincii Hubei v Číne, ktoré bolo epicentrom prepuknutia.

Európske epicentrum nákazy je severné Taliansko, kde boli detegované 2 kmene z čeľade Coronaviridae. Oproti príbuznému z čeľade Coronoviridae SARS si SARS-CoV-2 vyžiadal 353 855 nakazených po celom svete a úmrtnosť zatiaľ dosahuje približne 3,4 %.

Zaujímavosť: Z tejto čeľade pochádza asi 30 kmeňov najčastejšie sa vyskytujúcich vírusov nádchy.

SARS-CoV-2
SARS-CoV-2

Prenos infekcie COVID-19

Ochorenie COVID-19 sa šíri hlavne kvapôčkovou infekciou pri kašlaní, kýchaní, potravinami alebo telesnými tekutinami. Prítomnosť koronavírusov bola zistená aj v stolici pacientov. Posledné výskumy ukazujú, že vírus je schopný prežiť mimo ľudského tela niekoľko hodín alebo dokonca dní na rôznych povrchoch a materiáloch:

 • 3 hodiny vo vzduchu
 • 4 hodiny na medenom povrchu
 • 24 hodín na kartóne
 • 2-3 dni na plaste a nehrdzavejúcej oceli

Dva kmene vírusov

V Číne sa najmä rozširoval agresívnejší a zároveň mladší kmeň z tejto dvojice koronavírusov - nazýva sa kmeň L.

Ten straší kmeň je menej agresívny a rozširuje sa do zvyšku sveta - nazýva sa kmeň S. V európskom epicentre figuruje agresívny kmeň – kmeň L.

Ako vôbec vznikli 2 kmene? Odpoveď je jednoduchá - mutáciou. Starší z dvojice zmutoval, čím sa adaptoval cez viacerých hostiteľov na agresívnejší kmeň.

ROZDIELY PRÍZNAKOV MEDZI COVID-19, CHRÍPKOU A SEZÓNNOU ALERGIOU

Všetky tieto tri diagnózy majú podobné príznaky, ale ako ich od seba rozlíšiť? Pripravili sme preto prehľad symptómov a výskytu u jednotlivých ochorení.

Symptómy ochorenia COVID-19:

 • Zvýšená teplota
 • Dýchavičnosť
 • Búšenie srdca
 • Kašeľ
 • Hnačka
 • Bolesti hlavy a svalov
 • Zlyhávanie pľúc a obličiek
 • Strata čuchu a chuti

Inkubačná doba u ľudí sa udáva 4 – 14 dní.

Symptómy chrípky:

 • Horúčka – zväčša vyššia ako 38°C
 • Bolesti hlavy
 • Bolesť hrdla
 • Zimnica
 • Upchatý nos
 • Malátnosť, únava
 • Bolesť svalov
 • Bolesť za očami

Inkubačná doba: 1 - 4 dni, objaví sa náhle a intenzívne.

symptómy covid-19 vs. chrípka vs. alergia
Príznaky koronavírusu, chrípky a alergie sú veľmi podobné.

Symptómy sezónnej alergie:

 • Zápal spojiviek
 • Alergická nádcha
 • Ekzém
 • Priedušková astma
 • Kýchanie
 • Bolesti hlavy
 • Kašeľ
 • Pocit rezania a svrbenia očí
 • Slabosť, únava
 • Svrbenie pokožky

Prichádza spolu s peľovou sezónou, ktorá sa delí na 3 obdobia:

 • Skoré jarné obdobie – najmä peľ drevín
 • Druhá polovica jari až prvá polovica leta – peľ tráv a obilnín
 • Obdobie vrcholiaceho leta a skorej jesene – peľ bylín

Ako sa chrániť pred COVID-19?

Medzi najzákladnejšie princípy ochrany patrí:

 1. Dôkladné umývanie rúk
  Odporúča sa približne 40 sekundové umývanie rúk mydlom a vodou. Chemická skladba mydla rozrušuje ochranný obal vírusu. Mydlo po kontakte s vodou vytvorí amfifílie, ktoré sa naviažu na obal vírusu a rozložia ho. Netreba zabúdať na to, že zloženie mydla neútočí len na tukovy obal vírusu, ale aj na tukovú vrstvu našej pokožky, preto je dôležité sa potom o pokožku rúk aj dôkladne postarať aby nedošlo k narušeniu epitelu. Aj narušená pokožka môže byť vstupnou bránou pre vírus alebo inú infekciu.
 2. Dezinfekcia predmetov, s ktorými prichádzame často do styku
  Kľúče, mobil, kľučky, elektrotechnika a rôzne iné povrchy treba dezinfikovať prostriedkami na báze chlórnanu sodného. Dezinfikujte kľučky, kľúče, mobily hlavne po príchode zvonka.
 3. Izolácia od vonkajšieho prostredia
  Zržiavanie sa doma a vetranie obytných priestorov je veľmi dôležité. Bránite tak šíreniu nákazy na iných ľudí a chránite tak aj seba samého.
 4. Dodržujte požadovaný odstup
  Odstup od ďalších ľudí v rade pri pokladni by mal byť aspoň 1,5 -2 metre.
 5. Nezabúdajte na pitný režim
  Vstupnou bránou pre infekciu je hlavne sliznica ústnej a nosovej dutiny. Preto musí byť zabezpečená správna hydratácia týchto slizníc, aby nedošlo k ich vysušeniu, následnému narušeniu a prichyteniu infekcie.
 6. Nedotýkajte sa tváre
  Keď sa dotkneme povrchu je možné, že vírus sa prilepí na našu pokožku a môže sa tak preniesť do očí, nosných dierok alebo úst (t.j. do slizničných oblastí). Tieto oblasti ako sme spomínali vyššie poskytujú omnoho priamejší spôsob prenosu infekcie do respiračného systému, kde sa môže množiť. Možno tento bod prevencie znie jednoducho, ale nie je. Výskumy dokazujú, že väčšina ľudí sa dotýka tváre práve v týchto oblastiach, aj keď nie sú si toho vedomí. Štúdie dokazujú, že v priemere sa človek dotkne úst, nosa a očí až 16-krát za hodinu.  
 7. Noste rúško alebo inak prekrytú oblasť úst a nosa
  Rúško chráni nielen vás, ale aj ostatných. Momentálne je povinné ho nosiť v MHD, vlakoch, obchodoch, lekárňach a iných zdravotníckych priestoroch. Pred nasadením rúška si dôkladne umyte alebo vydezinfikujte ruky, nezabudnite si rúško v oblasti koreňa nosa upevniť a po použití zložiť len pomocou gumičiek či šnúrok. Pri nosení rúška sa ho nedotýkajte, rúško by potom strácalo svoj význam. Rúško netreba nosiť po dome, pokiaľ nie ste infikovaný.
covid-19 a správne umývanie rúk
Nezabudnite na správne a dôkladné umývanie rúk.

Čo spraviť po použití rúška?

 • Jednorázové rúška – vložiť do sáčiku a vyhodiť do koša
 • Šál – vyprať aspoň na 60°C a prežehliť
 • Rúško zo 100 % bavlny – vyprať na 60°C alebo vyvariť v horúcej vode po dobu 10 minút a prežehliť
covid-19 a rúško
Nezabúdajte na nosenie rúška a starostlivú hygienu.

Ako dlho rúško nosiť?

 • Jednorazové rúško – maximálne 20 minút, potom zvlhne a je živnou pôdou pre patogény
 • Bavlnené rúško – maximálna doba nosenia sa pohybuje v rozmedzí 2-4 hodiny, závisí od kvality a počtu vrstiev rúška

Som izolovaný alebo v karanténe, čo mám robiť?

Mnoho ľudí tento čas strávený doma využíva rôzne, ale najčastejšie môžeme vidieť, že ľudia doháňajú veci, na ktoré doteraz nemali čas. Upratujú svoje obydlia, začínajú sa starať o záhradku, čítajú si knižky, skladajú puzzle alebo pozerajú filmy či seriály. Mnohí sa dali na rôzne online vzdelávacie kurzy.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o rôznych intoleranciách, alergiách alebo ako môžete prispieť k prevencii, či podpore zdravia celej rodiny sa dočítate viac na našom blogu.

Samozrejme, aj pohyb patrí k zdravému životnému štýlu a podporuje správnu funkciu celého organizmu. Zatvorením fitness centier a jogových štúdií, mnohí z vás prišli o svoj koníček. Nezúfajme však, v dobe techniky si aj lektori a inštruktora našli spôsob ako naďalej fungovať. Mnoho lekcií a hodín je dostupných buď online prostredníctvom rôznych streamovacích a sociálnych platforiem – Zoom, Skype, Facebook a Instagram alebo ich nájdete ako záznamy na YouTube. Možností je veľa, každý z nás si nájde to čo mu vyhovuje.

Tiež máme čas stíšiť sa a byť sami so sebou. Nadišiel čas nájsť odpovede na mnohé naše otázky a trápenia. Tento čas môžeme venovať sebe, partnerovi a deťom.

Rýchlotest na COVID-19 od Biomerica, Inc.

Tento čas naplno využívajú aj mnohé veľké firmy, ktoré majú medicínske zameranie. Sme veľmi hrdí na to, že aj náš partner Biomerica, Inc. sa zapojil do globálneho boja s týmto vírusom a prináša na trh rýchlotest Biomerica CoVID-19 IgG/IgM.

Biomerica prináša rýchlotest na Covid-19

Tento test slúži na rýchlu kvalitatívnu detekciu protilátok IgG a IgM na SARS-CoV-2 vo vzorkách krvi, krvného séra alebo krvnej plazmy. Je teda založený na sérologických testoch, ktoré hľadajú prítomnosť protilátok, ktoré sú špecifickými proteínmi vytvorenými ako reakcia na infekcie. Protilátky zistené týmto testom naznačujú, že osoba vykazovala imunitnú odozvu na SARS-CoV-2, či už boli prítomné príznaky alebo bol priebeh asymptomatický.

Štúdie ukázali, že súčasná stratégia detekcie vírusovej RNA pri používaní ústnych výterov nie je na diagnostiku COVID-19 ideálna. Zo štúdií vychádza, že prítomnosť vírusu sa u pacienta nedá potvrdiť len ústnymi výtermi, nakoľko vírus môže byť prítomný v krvi aj v stolici a orálny výter ho nemusí zachytiť. Počas skúšania sérologických testov sa prítomnosť vírusu v krvi potvrdila takmer u každého pacienta, preto sa odporúča ich zaradiť do testovania pacientov.

Nemeckí vedci sa domnievajú, že vďaka kombinácii PCR testovania a kvalitných rýchlotestov je možné pomôcť priniesť efektívny a úsporný postup diagnostiky.

Test, ktorého výsledky sú známe už do 10 minút je určený len na profesionálne použitie vyškolenými odborníkmi. Môže sa použiť kdekoľvek, napr. na letiskách, v školách, na pracoviskách, v ordináciách, či na záchytných miestach v areáloch podnikov alebo nemocníc.

Vlastnosti testu:

 • Senzitivita je 100%
 • Presnosť testu je 96%
 • Špecificita je 94%